Building Progressive Web Apps Kitabı (Tal Ater)

Önsöz

Kitabın önsözünde PWA için kitabın içerdiği bilgiler şunlardır yazıyor:

 • Sitenin yavaş bağlantılarda ve offline da bile çok hızlı yüklenmesi (offline cache)
 • Kullanıcının ana ekranına eklenme (add to home screen)
 • Kullanıcıya bildirim gönderebilmek (notifications)

Bölüm 1 - Progressive Web Uygulamaları Tanıtımı

Bir site PWA olarak çalışırken, offline olarak da erişilip kullanıcı daha önceden ziyaret ettiği sayfayı / veriyi görebilir. (Asansörde, metroda ve benzeri) Bunu bir tren şirketi üzerinden örneklemiş. Kullanıcı siteyi ana ekranına ekleyip ve bildirimlere izin verip trenlerin yaptığı rötarları siteyi kapatsa bile öğrenebilir.

Kullanıcıya bu avantajları sunmak için uygulama geliştirmek hem maliyetlidir, hem de kullanıcı için daha zahmetlidir. Kullanıcı şöyle bir huniden geçmek zorundadır:

 1. Sitenizi online reklamlardan bulmaları gerekir
 2. Uygulama marketindeki uygulama sayfanızı bulmaları gerekir
 3. Uygulama marketinde kurulum butonuna basmaları ve
 4. Uygulamanın gerektirdiği izinleri vermeleri gerekir
 5. Uygulamanın indirilmesini ve kurulmasını beklemeleri
 6. En sonunda kurulmuş uygulamayı açmaları

Bu huninin her bir aşamasında, kullanıcı kaybolabilir veya işlemi yapmaktan vazgeçebilir.

PWA zaten erişilebilir olmasıyla (arama motorundan sitenize gelen mobil ziyaretçi, sitenizi uygulama olarak kurmasa bile erişmiş olur) ve kolay kurulumuyla uygulamalardan daha öne çıkar.

Bazı siteler uygulamanın bu dezavantajını gidermek için sitelerine tam ekran olarak uygulama için bir banner eklerler. Ben buna “kullanıcının yüzüne kapıyı kapatmak” diyorum. Zaten aradığım bilgi sitende var, aynı bilgiyi görmek için beni neden uygulamaya yönlendiriyorsun? Hiç kullanıcı dostu değil.

Native uygulamaların sitelerde tam ekran banner olarak çıkmasının sebebi, kullanıcının kolay erişebilmesi (artık chrome dan sitenin ismini yazmak yerine telefonunda bir ikona dokunacak) ve kullanıcıya gerekli olduğunda bildirim gönderebilmesi denilebilir. PWA ile bu avantajları native uygulamalar olmadan sitemize ekleyebiliriz.

Progressive Web Uygulamalarının Avantajları

Bağlantıdan bağımsız olarak erişilebilme

PWA lar, kullanıcının ağ bağlantısındaki değişimlere klasik web sitelerine göre daha uygun yanıtlar verebilirler. Bunu yaparken Service Worker denilen bir yapıyı kullanırlar.

Kullanıcılar, PWA nızı kullanırken offline durumda bile bir işlem yapabilirler, bu durumda işlem kullanıcı online duruma gelir gelmez iletilir. Online duruma geldiğinde işlemin iletilmesi için uygulamanın açık olması da gerekmez.

Hızlı yüklenme

Service Worker sayesinde siteniz / uygulamanız anında yüklenir. Bunu offline first yaklaşımıyla yapar. Yüklenme hızınız native uygulamaları bile geçebilir.

Push notifications

Kullanıcılara, sitenizi ziyaret ettikten çok sonra bile bir bildirim gönderebilirsiniz.

Ana ekrana eklenme

Bir kullanıcı PWA ya ilgi gösterdiğinde tarayıcı otomatik olarak kullanıcıya ana ekrana ekleme önerisi çıkartabilir. Böylece uygulamanıza çok daha rahat erişim sağlanır.

Uygulama benzeri görünüm

Bu şekilde ana ekrana eklenen bir sitenin işleyişi native uygulamalara çok benzerdir. (İkonu, adres çubuğunun görünmeyişi, sayfalar arası geçişte yüklenme barı vb.)

Açılırken açılış ekranı (splash screen) gösterebilirler, hatta kendilerini belli bir yöne (dikey veya yatay) kilitleyebilirler. (Bu özellik oyunlar için çok kullanışlıdır.)

Sekme, İnternet ve Service Worker

Not: Burada başlık “İyi Kötü ve Çirkin” gibi hepsinin başına “the” getirilip verilmiş. (The Good, The Bad and The Ugly) (The Tab, The Web and the Service Worker)

Service Worker, tüm Progresif Web Uygulamalarının kalbinde yer alır.

Service Worker konsepti ortaya çıkmadan önce kodlarımız ya istemcide ya da sunucuda çalışırdı. Service Worker bize yeni bir katmanla daha tanıştırdı.

Bir Service Worker, sitenize ait bütün tablarda ortak olarak çalışabilir. Siteniz için bir kez kaydedildiğinde siteniz ve sunucu arasındaki trafiği yönetir. Sunucu ulaşılamaz olsa bile service worker size bir şeyler sunabilir.

Hatta daha da fazlası, siz tarayıcıyı veya kaydedilmiş PWA nızı kapattığınızda, sunucu tarafı size service worker yoluyla ulaşabilir.

Service Workerların en büyük avantajları basit JavaScript dosyaları olmalarıdır. Alıştığınız, bildiğiniz şekilde bir service worker yazmaya başlayabilirsiniz.

Bir geliştirici olarak service worker yapısını öğrenmenin size katacağı şeyler muazzamdır. HTML, CSS ve JavaScript bilginizle native uygulamaları geride bırakan deneyimleri bu sayede yaratabilirsiniz.

Bölüm 2 - İlk Service Worker ınız

Kitap uygulamalı bir anlatım metodunu benimsemiş. Bir github repository var. Onu kendimize klonlayıp, bölüm bölüm anlatılan konuları uygulayıp kodu geliştireceğiz. Her bölüm sonunda çalışan bir web uygulamamız olacak ve kitabın sonunda da tam bir PWA geliştirmiş olacağız.

Kodları git ile indirmek için:

git clone -b ch02-start git@github.com:TalAter/gotham_imperial_hotel.git
cd gotham_imperial_hotel
npm install

Bu kodları indirdikten sonra npm start komutu vererek kodu çalıştırıyoruz.

Çalışan uygulamayı tarayıcıdan http://localhost:8443 adresinden görebiliyoruz.

Böyle bir uygulamanın seçilmesinin sebebi, klasik web sitelerinin nasıl PWA haline getirildiğini örneklemek içindir.

Kodun yapısı

Kod iki önemli ana klasör içerir:

public klasörü tüm client side kodları tutar. resimler ve stiller de bu klasörde bulunur.

server klasörü tüm sunucu taraflı işlemleri yapar, rezervasyonları takip eder ve bildirimleri (notifications) gönderir.

İlk offline deneyim

Bu siteye herhangi bir service worker eklemediğimiz durumda offline olduğumuzda (npm start ile başlattığımız serverı durdurduğumuzda veya chrome devtools dan offline moda geçtiğimizde) chrome un standart offline iken çıkan dinozorunu görürüz.

İlk Service Worker

Uygulama kodumuzun en üstüne şu satırları yazalım:

if ("serviceWorker" in navigator) {
  navigator.serviceWorker.register("/serviceworker.js")
  .then(function(registration) {
    console.log("Service Worker registered with scope:", registration.scope);
  }).catch(function(err) {
    console.log("Service worker registration failed:", err);
  });
}

Kod, tarayıcının Service Worker desteği olup olmadığını kontrol ederek başlıyor. Sonra Service Worker kayıt eden navigator.serviceWorker.register metodunu çağırıyor. Bu metot iki parametre alır. İlk parametresi Service Worker scriptinin adresidir. İkinci parametre opsiyoneldir. Bu örnekte kullanılmamıştır. İleride “Service Worker Kapsamı” (Service Worker Scope) konusunu işlerken değineceğiz.

Service Worker kodlarını çalıştırmadan önce desteklenip desteklenmediğini kontrol etmek “Progressive Enhancement” ilkesi gereğidir. Böylece kodlarımız Service Worker desteklemeyen eski tarayıcılarda sessizce atlanır, hata vermez.

register metodu bir promise döndürür. Eğer promise başarılı bir şekide çalışırsa then içinde yazılan kod bloğu, başarısızlığa uğrarsa catch içine yazılan kod bloğu işletilir.

İlk denememiz başarısız olacak ve catch içindeki kod çalışacaktır. Çünkü henüz register metodu içindeki serviceworker.js dosyasını oluşturmadık.

Bu hatayı gidermek için kök klasörümüzde (bizim örneğimizde /public klasörü) içi boş bir serviceworker.js dosyası oluşturalım. İçi boş bir script dosyası olmasına rağmen bu geçerli bir service worker olarak kayıt edilecektir.

Dikkat: serviceworker.js dosyası bir javascript dosyası olduğu için onu /js klasörüne almamalıyız. Service worker dosyaları daima içinde bulunduğu klasörleri ve alt klasörleri kapsarlar. Bunu ileride “Service Worker Scope” (Service Worker Kapsamı) adı altında göreceğiz.

Şimdi serviceworker.js dosyasında neler yapabileceğimize bir bakalım. Aşağıdaki kodu serviceworker.js dosyanıza ekleyin:

self.addEventListener("fetch", function(event) {
  console.log("Fetch request for:", event.request.url);
});

Bu kod service worker a fetch olayını ekler. serviceworker.js içindeki self ifadesi service worker’ın kendisini temsil ediyor.

Sayfayı yenilediğinizde yapılan her request in console.log ile yazdırıldığını göreceksiniz. (Eğer konsolda bir şey göremiyorsanız, bu bir önceki içi boş serviceworker.js in halen devrede olduğunu gösterir. Bu durumla ilgili “Service Worker Lifecycle - Service Worker Yaşam Döngüsü” ne bakalım.)

Service Worker Lifecycle - Service Worker Yaşam Döngüsü

Service worker üzerinde değişiklik yaptığınızda yaptığınız değişikliklerin tarayıcıyı yenilediğinizde hemen yayına girmediğini farketmişsinizdir. Bunun sebebi önceki service worker ın halen aktif olmasıdır. Yeni service worker “waiting” durumunda devreye girmek için beklemektedir. Eskisi kontrolü bıraktığında service worker’ın yeni versiyonu devreye girecektir.

Bu durum bir zorluk olarak görülebilir, aslında service worker çalışmasının güçlü özelliklerinden biridir. Bu özelliğe 4. Bölümde değineceğiz.

Şimdilik kolay geliştirebilmek ve oluşturduğumuz service worker yeni versiyonlarını hemen görebilmek için, Chrome Developer Tools’da Application sekmesinde Service Worker kısmında “Update on reload” ı işaretleyebiliriz. Böylece yeni versiyon geldiğinde sayfa yenilenir yenilenmez devreye girer.

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 if (event.request.url.includes("bootstrap.min.css")) {
  event.respondWith(
   new Response(
    ".hotel-slogan {background: green!important;} nav {display:none}",
    { headers: { "Content-Type": "text/css" }}
   )
  );
 }
});

Buradaki kod, gelen bir requestin içinde geçen bir ifadeye göre o dosyayı getirmek yerine, bizim o anda javascript ile oluşturduğumuz bir css yanıtı gönderiyor.

Progressive Enhancement

Bu kısımda detaylı anlatmış, burayı atlıyorum. Progressive Enhancement kısaca bir özellik için kod yazmadan önce o özelliğin varlığını denetleyip, desteklemeyen cihazlarda herhangi bir şey yapmamak diyebiliriz. Geolocation (Coğrafi konum öğrenme), SpeechRecognition (Ses tanıma), Web kamerasına erişme gibi kodlar hep progressive enhancement olarak yazılmalı. Kullanıcı bu özelliğe sahip olmayabilir veya bize bunu kullanmak için izin vermeyebilir. Bu durumda da kodumuz çalışmalı, ek özellikler üzerine eklene eklene gitmeli.

HTTPS gerekliliği

Bir Service Worker sunucu ile kullanıcı arasındaki ağ trafiğini izleyebilir ve değiştirebilir. Bu yüzden kullanımına HTTPS kullanım şartı getirilmiştir. Geliştirme sırasında “localhost” üzerinden https olmadan service worker testlerinizi yapabilirsiniz. (Https kullanmanın başka avantajlarını da sayıyor. Google indekslerinde öncelik, ses tanıma ve konum apilerinin sadece https ile çalışması gibi)

Bir içeriği webden çekmek (fetch)

Bir önceki örnekte, belli bir içerik yerine sıfırdan bir Response oluşturup gönderdik. İstersek belli bir dosya yerine başka bir dosyanın gelmesini sağlayabiliriz. Bunun için fetch API kullanmamız gerekir.

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 if (event.request.url.includes("/img/logo.png")) {
  event.respondWith(
   fetch("/img/logo-flipped.png")
  );
 }
});

Burada img/logo.png talep edilirken, service worker ağ trafiğinde araya girip o resim yerine başkasını gönderiyor.

fetch(request[, options]);

fetch ilk parametresi zorunludur. Girilebilecek değerler: sabit bir url veya event.request.url (o anki talebin urlsi) veya event.request (o anki talep nesnesinin kendisi) Yanıt olarak bir promise döndürür o promise içinde bir Response nesnesi olur.

Offline durumları yakalamak ve bir hata mesajı göstermek

Şimdiye kadar öğrendiklerimizi kullanarak kullanıcı offline iken ona özel bir hata mesajı verelim. Önce basitçe aldığı requesti olduğu gibi ileten bir serviceworker.js ile başlayalım.

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 event.respondWith(
  fetch(event.request)
 );
});

Bu kod, aldığı isteği olduğu gibi döndürüyor. Bu anlamsız gelebilir, ancak fetch in bir promise döndürdüğünü hatırlayalım. Bu başarısız olduğunda başarısızlık durumunu catch ile yakalayıp o duruma uygun bir yanıt döndürebileceğimiz anlamına geliyor.

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 event.respondWith(
  fetch(event.request).catch(function() {
   return new Response(
   "Welcome to the Gotham Imperial Hotel.\n"+
   "There seems to be a problem with your connection.\n"+
   "We look forward to telling you about our hotel as soon as you go online."
   );
  })
 );
});

Burada yanıtı text olarak gönderdik. Eğer yanıtı html olarak göndermek istersek Response nesnesini oluştururken new Response('içerik', { headers: {"Content-Type": "text/html"} }) şeklinde çağırabiliriz.

EKLEME Kitaptaki örneği Türkçe karakterlerle denerken Content-Type yanına charset=utf-8 ekledik.

self.addEventListener('fetch', function(event){
  event.respondWith(
    fetch(event.request.url).catch(function(){
      return new Response('İnternet bağlantınız kesilmiş. Lütfen internete bağlantıktan sonra tekrar deneyiniz.', {
        headers: {
          "Content-Type": "text/html; charset=utf-8"
        }
      });
    })
  );
});

Service Worker Scope - Service Worker Kapsamı

Service worker varsayılan olarak bulunduğu klasörü ve alt klasörleri kapsar, ancak register işlemi sırasında ikinci parametreyle kapsamını sınırlandırabiliriz.

// These two commands will have the exact same scope:
navigator.serviceWorker.register("/sw.js");
navigator.serviceWorker.register("/sw.js", {scope: "/"});

// These two commands will register two service workers
// each controlling a different directory:
navigator.serviceWorker.register("/sw-ginnos.js", {scope: "/Ginnos"});
navigator.serviceWorker.register("/sw-ralphs.js", {scope: "/Ralphs"});

Bölüm 3 - CacheStorage API

İkinci bölümde çok güzel bir şey yaptık. Kullanıcının internet bağlantısı kesildiğinde tarayıcının hata mesajı yerine bizim belirlediğimiz bir hata mesajını gördü. Ama bu yeterince tatmin edici değil. Bizim markamıza ait bir imaj, renk ve yazı stili olmadan düz bir html gösterdik. Şimdi amacımız offline olunduğunda gösterilecek olan durumu html, css ve imajlarıyla birlikte göstermektir. Bunun için index-offline.html adlı bir dosyayı kullanacağız.

Bunu yapmak için, kullanıcının isteğini alıp, eğer istek başarısız oluyorsa index-offline.html adlı dosyayı gösteririz.

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 event.respondWith(
  fetch(event.request).catch(function() {
   return fetch("/index-offline.html");
  })
 );
});

Buradaki kodda mantık hatası vardır. Zaten offline olan kullanıcı nasıl index-offline.html dosyasını networkden talep edecek? Kullanıcı online iken, index-offline.html dosyası “bir yerlere” kaydedilip, offline iken oradan çekilip gösterilmeli. Neyse ki, service worker ile birlikte CacheStorage API ile offline iken kullanabileceğimiz cache olanağı da tarayıcıda geliyor.

CacheStorage nedir, ne değildir?

CacheStorage tamamen sizin kontrolünüzde olan yeni bir cache yapısıdır.

Ne değildir? Tarayıcı önbeleği değildir. Tarayıcı önbeleği CacheStorage dan bağımsız çalışmaya devam eder hatta siz CacheStorage dan değil de ağdan bir kaynağı talep ettiğinizde CacheStorage, öncelikle tarayıcı cache ine bakacaktır.

Tarayıcı cache i, ancak sunucudan gönderilen HTTP üstbilgileri (HTTP Headers) ile yönetilebiliyor.

Ne değildir? Eskimiş bir API olan AppCache ile aynı şey değildir. AppCache, sitedeki hangi dosyaların önbelleğe alınacağını ve offline iken çalışacağını manifest dosyasına bakarak anlayan eski bir yöntemdir. Web standartlarından kaldırılmıştır. (Genel olarak sevilmeyen, hatalı bir yapıdır. Application Cache is a douchebag - Jake Archibald )

CacheStorage ile şunları yapabiliriz:

 1. Öğelerin ne zaman cache’e ekleneceğini seçebiliriz.
 2. Öğelerin ne zaman cache’den silineceğini seçebiliriz.
 3. Hangi öğelerin cache’den hangi öğelerin ağdan çekileceğini belirleyebiliriz.

Öğeleri ne zaman cache’e eklemeliyiz?

Bir service worker’ın üç aşaması vardır. Önce kurulumu, sonra aktif edilme aşaması geçilir ve en sonunda aktif hale gelir. Basitçe gösterirsek:

+------------+    +------------+    +-----------+
| Installing | -----> | Activating | -----> | Activated |
+------------+    +------------+    +-----------+

Şimdiye kadar Service Worker içinde sadece fetch olayını kullandık. Bu aktif bir service worker gerektiriyor.

Service Worker yaşam döngüsü içinde daha erken gerçekleşen başka bir olayda cache işlemini yapmalıyız. Bu iş için install olayını kullanabiliriz. Hatta burada hata olursa bu olayın içinde yeni Service Worker versiyonunun kurulumunu iptal de edebiliriz. Önbelleğe alınacak dosyaları service worker’ın bir bağımlılığı (dependency) olarak yazarsak, yeni service worker ımız aktif olduğunda gönül rahatlığıyla cache e atılan dosyaları önbellekten çağırabiliriz. (Çünkü bu dosyaların önbelleğe yazılmasını service worker ın kurulumu için ön şart yaptık)

Öğeleri CacheStorage’a eklemek

serviceworker.js dosyasını temizleyelim ve içine şunları yazalım:

self.addEventListener("install", function(event) {
 event.waitUntil(
  caches.open("gih-cache").then(function(cache) {
   return cache.add("/index-offline.html");
  })
 );
});

Burada daha önce görmediğimiz komutlar var. Tek tek açıklayalım.

 1. install olayı. Bu olay yeni bir Service Worker kayıt edildiği zaman kurulum aşamasında tetiklenir. (Not: serviceworker.js üzerinde değişiklik algılanırsa otomatik olarak yeni versiyonun geldiğini tarayıcı algılıyor, ve kayıt ediyor.)
 2. event.waitUntil install olayı içinde gerçekleşmesini istediğimiz işlemleri buraya yazıyoruz. “Bu işlemler gerçekleşmeden devam etme” şeklinde ifade edebiliriz.
 3. caches.open metodu eğer parametre olarak aldığı isimde bir cache varsa, onu açar. Eğer yoksa o isimde bir cache oluşturur ve bir promise ile sarmalayıp döndürür.
 4. cache.add parametre olarak aldığı dosya yolunu cache e ekler. Eklerken “key” olarak da parametreyi kullanır.

Not: Burada dosyanın Content-Type ı cache yazılırken veya okunurken belirtilmiyor çünkü CacheStorage dosyaları (veya kaynakları diyelim) header bilgileriyle birlikte saklar ve getirir.

Yalancı kod (Pseduo code) ile yazacak olursak süreç şöyle işler:

Yeni bir Service Worker kurulmadan önce
Bu işlemlerin tamamlandığına emin ol:
 Başarılı olarak bir cache açmalıyız
  VE
  Başarılı olarak bir dosyayı çekmeli
  VE
  Cache içine eklemeliyiz
 Bu adımlardan biri bile başarısız olursa
 İşlem başarısızdır, Yeni SW yi kurmaktan vazgeç

CacheStorage dan öğeleri almak

install olayından sonra serviceworker.js dosyasına aşağıdaki kodu ekleyin:

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 event.respondWith(
  fetch(event.request).catch(function() {
   return caches.match("/index-offline.html");
  })
 );
});

CacheStorage güvenlik nedeniyle “Same-origin policy” kullanır. Bir dosyayı ancak aynı origin (aynı domain/subdomain) den gelmişse cache den çekebilirsiniz.

match(request [,options])

match metodu parametre olarak bir request alır ve geriye o request için cache den aldığı nesneyi döndürür.

İki şekilde çağrılabilir. Tüm cache ler içinde arama yapabilir veya belirli bir cache ismi içinde request i arayabilir.

// request için tüm cache ler içinde eşleşme arar.
caches.match("logo.png");

// Belli bir cache içinde request için eşleşme arar.
caches.open("my-cache").then(function(cache) {
 return cache.match("logo.png");
});

match metodunun ilk parametresi istekte bulunulan kaynaktır (request) bunun cache e eklenen ile eşleşmesi gerekir. (cache e hangi isimde koyduysak, o şekilde çağırmalıyız.) İkinci parametre opsiyonel seçeneklerdir.

match metodunun döndürdüğü promise hiçbir zaman reject edilmez. Dosya bulunamasa bile başarılı bir şekilde boş response döner. Bu yüzden match metodunun döndürdüğü promise içindeki response nesnesi kullanılmadan önce mutlaka kontrol edilmeli ve öyle döndürülmelidir.

caches.match("/logo.png").then(function (response) {
 if (response) {
  return response;
 }
});

Örnek uygulamamızda cache kullanımı

Bu adımlardan sonra html dosyasını cacheledik. Ancak bu yeterli değil! Bu html ile birlikte gelecek olan stil ve görselleri de CacheStorage içine eklemeliyiz.

(Bunun için önce promise chain ile cache.add leri zincirleme bağlamış, bunu atlıyorum hem efektif olmayan uzun bir metot hem de kaynakları paralel değil seri indiriyor.)

cache.addAll metodu örneği

var CACHE_NAME = "gih-cache";
var CACHED_URLS = [
 "/index-offline.html",
 "https://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/3.3.6/css/bootstrap.min.css",
 "/css/gih-offline.css",
 "/img/jumbo-background-sm.jpg",
 "/img/logo-header.png"
];

self.addEventListener("install", function(event) {
 event.waitUntil(
  caches.open(CACHE_NAME).then(function(cache) {
   return cache.addAll(CACHED_URLS);
  })
 );
});

Böylece tüm gerekli dosyalar eklenmiş oldu.

Offline durumda her request için doğru dosyayı göndermek

Burada küçük bir kontrol ekleyeceğiz. Eğer yapılan request bir html request ise, index-offline.html dosyasını döndüreceğiz. (Bunu yapmamızın sebebi, index-offline.html dosyasının aynı isimde istenmeyecek olması. Kullanıcı aslında ana sayfayı talep ediyor.) Diğer tüm durumlarda, kullanıcının talep ettiği her dosyaya cache den bakıp varsa göndereceğiz.

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 event.respondWith(
  fetch(event.request).catch(function() {
   return caches.match(event.request).then(function(response) {
    if (response) {
     return response;
    } else if (event.request.headers.get("accept").includes("text/html")) {
     return caches.match("/index-offline.html");
    }
   });
  })
 );
});

Buradaki fetch metodu online kullanıcılar için aldığı requesti sunucudan alıp doğrudan döndürür. Ama hata durumunda tüm cacheler içinde arama yapar ve dönen yanıtı cache içinde bulursa döndürür.

Bulamadığı durumda, bir kontrol daha yapar, bu istenen request bir html dosyası mıydı? Bu durumda da index-offline.html i döndürür.

IGNORESEARCH seçeneği

caches.match gelen kaynak url sine göre hareket ediyor. URL bir sebepten (UTM parametreleri gibi) değişirse bunu dikkate almamak için bir seçenek { ignoresearch: true } seçeneğidir.

Mesela ana sayfaya kişi /?utm_source=adwords&utm_campaign=kampanya şeklinde düştüğünde veya başka bir query string ile geldiğinde bunu görmezden gelmesi için şöyle bir seçenek eklemeniz gerekir:

caches.match(event.request, {ignoreSearch: true})

HTTP Cache ve HTTP üst bilgileri (HTTP Headers)

CacheStorage kullanırken HTTP üst bilgileri ile (max-age) oluşturulan tarayıcı önbelleği yönetilemez.

Eğer network üzerinden çekmek istediğiniz veri tarayıcı cache indeyse oradan gelecektir. Onu ayrıca yönetmeniz gerekir. Bu konuyla ilgili Jake Archibald’ın bir yazısı var: Caching best practices

Bölüm 4 - Service Worker Yaşam Döngüsü ve Önbellek Yönetimi

Service Worker’lar ile çalışmaya başladığınızda, çalışmalarında bir gariplik sezeceksiniz.

Bazen sayfayı yükler yüklemez Service Worker kontrolü ele almış olacak, bazen ise Service Worker aktif iken kontrolü ele alması için bir kez sayfayı yeniden yüklemeniz gerekecek. Öyle durumlar olacak ki, sayfayı ne kadar yenilerseniz yenileyin Service Worker yeni versiyonu bir türlü yayına girmeyecek.

Bölüm 2’de Developer Tools’tan “Update on reload” ayarını açarak sayfa yenilenir yenilenmez Service Worker’ın devreye girmesini sağlamıştık. Ancak gerçek hayatta işler böyle yürümez :)

Service Worker’ların bu şekilde güncellenmesi başlangıçta garip gelebilir, ancak onların basit kurulum aşamalarını öğrendikten sonra bu davranışların (sayfa yüklendiği halde aktif olmaması veya hemen devreye girmemesi gibi davranışlar) tümü anlam kazanmaya başlayacak.

Not: Bu bölümde, tarayıcı geliştirici araçlarına (Developer tools) atıfta bulunulacak. Her tarayıcının Service Worker için araçları var, bölümün basit / kısa olması için, (her araçtan tek tek bahsetmemek için) sizin Chrome kullandığınız varsayılmıştır.

Bir kullanıcının uygulamamızı nasıl kullandığını görelim. Bunun için kitapla birlikte gelen uygulama kodunu bölüm 4 başlangıcı için ayarlayalım.

git reset --hard
git checkout ch04-start

Eğer kitap örnek kodunda yerel sunucu çalışır durumda değilse npm start ile çalışır hale getirin.

serviceworker.js dosyasındaki kodları silin ve şu kodları ekleyin:

self.addEventListener("install", function() {
 console.log("install");
});

self.addEventListener("activate", function() {
 console.log("activate");
});

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 if (event.request.url.includes("bootstrap.min.css")) {
  console.log("Fetch request for:", event.request.url);
  event.respondWith(
   new Response(
    ".hotel-slogan {background: green!important;} nav {display:none}",
    { headers: { "Content-Type": "text/css" }}
   )
  );
 }
});

Bu kodda install ve activate olayları dinlenip console.log ile developer console a yazdırılmaktadır. Ayrıca bootstrap.min.css için oluşan fetch istekleri yerine arka planı yeşil yapan ve navigasyonu gizleyen bir css response sıfırdan oluşturulup gönderiliyor.

 1. Uygulamayı tarayıcınızda açın. http://localhost:8443
 2. “Update on reload” ayarını kapatın. (Çünkü bu bölümde Service Worker yaşam döngüsünü göreceğiz)
 3. Bu sayfa için kayıt edilmiş tüm Service Worker kayıtlarını silin. (Chrome da geliştirici araçlarında - devtools - bunu “Clear Storage” ile yapabiliyoruz.)

Service Worker’ı sildiğiniz için bir sonraki ziyaretinizde henüz Service Worker’ı kurmamış olan ziyaretçi uygulamanızı nasıl görecekse o şekilde göreceğinizden emin oluyorsunuz.

Sayfayı yenilediğinizde sayfanın normal bir şekilde geldiğini göreceksiniz. Konsolda Service worker olaylarıyla ilgili mesajlar görünecek ama sayfaya etki etmeyecek.

Tekrar sayfayı yenilediğinizde bu sefer etki ettiğini (bootstrap.min.css yerine yeşil renk veren response un geldiğini) göreceksiniz. Bu neden böyle oldu? Çünkü ilk yüklenmede Service Worker kuruldu ve aktif edildi ancak hiçbir fetch event Service Worker tarafından işlenmedi. İkinci sayfa yenilemede ise Service Worker önceki ziyarette kurulmuş oluyor ve fetch olaylarını işlemeye başlıyor. Neden değişikliği görmek için iki kez sayfayı yenilemek zorunda kaldık? Bunu anlamak için Service Worker Yaşam Döngüsüne göz atmamız gerekir.

Service Worker Yaşam Döngüsü

Bir sayfa için Service Worker kayıt ettiğimizde o Service Worker çeşitli aşamalardan / durumlardan geçmektedir.

+------------+   +------------+   +------------+   +-----------+   +-----------+
| Installing | -> | Installed/ | -> | Activating | -> | Activated | -> | Redundant |
+------------+   | Waiting  |   +------------+   +-----------+   +-----------+
   |      +------------+                         ^
   \---------------------------------------------------------------------------/
1. Aşama: Installing (Kuruluyor)

Yeni bir Service Worker navigator.serviceWorker.register metoduyla kayıt edilmeye başlandığında, ilgili serviceworker scripti indirilir, yorumlanır ve “kuruluyor” (installing) aşamasına geçer. Eğer kurulum başarılı olursa Service Worker “kuruldu/bekliyor” aşamasına atlar. (Installed/Waiting)

Bir sebepten installing aşaması başarısız olursa, Service Worker “lüzumsuz” (redundant) durumuna geçer.

Kuruluyor aşamasında install olayında waitUntil metoduna promise aktarılarak işlem yapılabilir. Bu aktarılan promise çözümlenene kadar kurulum bitmez. Bir sebepten promise reject edilirse, Service Worker kurulumu başarısız olur ve “lüzumsuz” (redundant) durumuna düşer.

Not: 3. bölümde Service Worker ın başarılı şekilde kurulabilmesi için bazı kaynakların cachestorage a başarılı şekilde yazılmasını bekletmiştik. install olayında waitUntil içinde cache komutlarını yazarak herhangi bir kaynağın cache e yazılması başarısız olursa kurulum aşaması başarısız olur ve service worker redundant olarak işaretlenip işleme girmez.

2. Aşama: Installed/Waiting (Kuruldu/Bekliyor)

Service Worker Installing (Kuruluyor) aşamasını başarıyla bitirdikten sonra, “kuruldu” (installed) durumuna geçer. Eğer o an aktif olan başka bir Service Worker yoksa, hemen “aktifleştiriliyor” (activating) durumuna geçer.

Eğer o an aktif olan bir Service Worker varsa “bekliyor” (waiting) durumunda kalır.

“Bekliyor” durumunu “Service Worker güncelleme” (Updating a Service Worker) bölümünde tekrar inceleyeceğiz.

3. Aşama: Activating (Aktifleştiriliyor)

Service Worker aktif olup uygulamanızda kontrolü ele almadan hemen önce, activate olayı tetiklenir. Kuruluyor aşamasında olduğu gibi, bu olay da içinde bir waitUntil çağrısına promise aktarılarak o promise bitince tamamlanacak şekilde ayarlanabilir.

“Aktifleştiriliyor” durumunda yapacağımız işleri “Neden Önbelleği Yönetmek Zorundayız” (Why We Need to Manage the Cache) bölümünde detaylı göreceğiz.

4. Aşama: Activated (Aktifleştirildi)

Service Worker aktif olduktan sonra, sayfanın kontrolünü alır ve olayları dinlemeye başlar.

Bir service worker ancak sayfa yüklenmeden önce onun kontrolünü alabilir. (Zaten yüklenmiş olan sayfanın kontrolünü alamaz.) Sayfayı yüklediğinizde activated durumuna gelen service worker ın etkisini ancak bir sonraki ziyaretinizde görebilirsiniz.

5. Aşama: Redundant (Lüzumsuz)

Kayıt edilme (registration) veya yüklenme (install) aşamasında başarısızlığa uğrayan Service Worker’lar doğrudan bu duruma düşer.

Veya yerine yenisi gelmiş “Activated” durumundaki Service Worker’lar bu duruma düşüp “emekli olurlar”:)

Not: Service Worker durumu tarayıcı penceresi veya sekmesinden bağımsız işlemektedir. Eğer bir kullanıcı bir siteye girip Service Worker’ı “activated” durumuna getirmişse, aynı siteye ait ikinci sekme açıldığında aynı service worker tekrar kurulmaz. Bu bilgiye dayalı olarak, Service Worker kayıt esnasında bir kez gerçekleşmesi gerekli işleri (cache yönetimi gibi) install ve activate olaylarının sadece bir kez gerçekleşeceği bilgisiyle yapabiliriz.

Şimdi, bir Service Worker’ın çeşitli durumları hakkında bilgi sahibiyiz. Neden service worker kayıtlı olmayan bir sayfada onun etkisini görebilmek için iki kez sayfayı yenilememiz gerekiyor bunu inceleyelim.

Kullanıcı sayfamızı ilk defa ziyaret ettiğinde (Service worker ı silip sayfayı yenileyerek simüle ettiğimiz durum) uygulama service worker ı kayıt etmeye başlar. Service worker scripti indirilir ve kurulum başlar. install olayı tetiklenir. Sonra installed ve hemen arkasından activating durumlarına ilerler. Burada da activate olayı tetiklenir. En sonunda Service Worker activated durumuna gelir. Artık aktif durumdadır kendi kapsamı içinde yüklenen sayfaları veya oluşan diğer network requestlerini yönetebilir.

Ancak maalesef, bu işlemler olurken bir taraftan sayfamız çoktan yüklenmeye ve tarayıcı tarafından yorumlanmaya başlamıştır. Bir service worker aktif olduktan sonra yüklenen sayfaların fetch olaylarına müdahale edebilir.

NEDEN BİR SERVICE WORKER YÜKLENMEYE BAŞLADIKTAN SONRA, ZATEN YÜKLENMİŞ SAYFANIN KONTROLÜNÜ ALAMAZ?

Service Worker, bir sayfanın offline durumunu ve tüm network requestleri yönettiği için sayfa yüklendikten sonra kontrolü alması ve service worker’ı register eden script dosyasına gidecek olan istekleri de yönetmesi sebebiyle sayfa yüklendikten sonra yeni service worker’ı hemen devreye almak sayfanın işleyişini bozabileceği için yapılmaz. (O şekilde çalışmamaktadır.)

Service Worker ömrü ve waitUntil metodunun önemi

Bir Service Worker kurulup, aktif olduğunda sürekli çalışır mı? Service Worker ların belirli bir tab veya pencereye bağımlı olmadığını öğrenmiştik.

Cevap: Hayır. Tarayıcı o an kayıtlı olan tüm Service Worker ları çalışır halde tutmaz. Bu şekilde tarayıcıların performansı çok olumsuz etkilenirdi.

Bir service worker’ın ömrü, içindeki olaylara bağlıdır. Service Worker’ı ilgilendiren bir olay meydana geldiği sırada Service Worker faaliyete geçer, olayı işler ve olayı işledikten sonra çalışması sonlandırılır.

Kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde tarayıcı Service Worker’ı kontrol eder, olaylar işlenir ve mümkün olan en kısa sürede işini bitirip sonlandırır. Daha sonra başka bir olay meydana geldiğinde service worker tekrar başlatılır.

Peki Service Worker arka plandan asenkron bir işle çağırınca ne olur? Örneğin aşağıdaki push olayına bir bakın. (Push olaylarını 10. Bölümde detaylı göreceğiz.)

self.addEventListener("push", function() {
 fetch("/updates")
 .then(function(response) {
  return self.registration.showNotification(response.text());
 });
});

Bu kod push olayı tetiklendiğinde, fetch çağrılır ve çağrıldıktan sonra /updates adresinden aldığı güncellemelerle kullanıcıya bildirim gönderir.

Bu kodda bir problem vardır. fetch asenkron olarak güncellemelere bakmaya başladığında bu olay çoktan bitmiş oluyor. fetch bittiğinde güncellemeleri gösterecek kimse yok.

Service worker olaylarına nasıl bir şey “bitinceye kadar bekle” diyebiliriz. (İngilizcesi wait until) Cevap aslında sorunun içinde, event.waitUntil kullanarak bir service worker olayının waitUntil in parametre aldığı promise lar kadar beklemesini sağlayabiliriz.

self.addEventListener("push", function() {
 event.waitUntil(
  fetch("/updates")
  .then(function() {
   return self.registration.showNotification("New updates");
  })
 );
});

Bu örnekte gördüğümüz push olayı event.waitUntil ile içindeki fetch ve showNotification bitinceye kadar bekletilir.

Service Worker Güncellemek

Şimdi kayıtlı Service Worker yerine yenisini getirmeye çalıştığımızda neler olacağını inceleyelim.

Son örneğimizde Service Worker ile arka planı yeşil yapmıştık. Şimdi onu kırmızı ile değiştirelim.

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 if (event.request.url.includes("bootstrap.min.css")) {
  console.log("Fetch request for:", event.request.url);
  event.respondWith(
   new Response(
    ".hotel-slogan {background: red!important;} nav {display:none}",
    { headers: { "Content-Type": "text/css" }}
   )
  );
 }
});

Sayfayı iki veya üç kez yenileyin. Yeni serviceworker.js in devreye girmediğini, arka planın yeşil olarak kaldığını göreceksiniz.

Neden böyle oldu? Durumu Chrome Developer Tools altındaki Application -> Service Worker bölümüne bakarsak daha iyi anlarız. Buraya baktığımızda iki service worker’ın sayfa için kayıt edildiğini birinin aktif olduğunu diğerinin de aktif olmak için sıra beklediğini “waiting” görürüz.

Service Worker aktif olan her sayfa yüklenişinde, tarayıcı service worker da değişim olup olmadığını kontrol eder. Eğer son kayıt edildiğinden bu yana script dosyası değişmişse, yeni dosya kayıt edilir ve kurulur. Kurulum tamamlandığında, mevcut service worker ı hemen değiştirmez ve bekleme durumunda kalır. (waiting) Bu durum tarayıcıda o service worker kapsamında olan tüm tablar ve pencereler kapanıncaya veya o service worker kapsamı dışındaki bir sayfayı ziyaret edinceye kadar (service worker kapsamı içinde olan hiçbir pencere ve tab kalmayıncaya kadar) sürer. Mevcut service worker kapsamındaki tüm sayfalar kapandığında aktif olan service worker “redundant” durumuna düşer ve yeni kaydedilmiş service worker aktif olur ve yüklenecek olan yeni sayfaların kontrolünü alır.

Bu durumda, yeni service worker ın aktif olması için iki şey yapabilirsiniz. Ya açık olan sekmeyi kapatıp tekrar açın veya o sekmede başka bir siteye gidip sonra geri butonuyla adrese geri gidin. Yeni service worker versiyonunun aktif olduğunu ve arka planın kırmızıya döndüğünü göreceksiniz.

NOT

Neden kurulan yeni service worker versiyonları kapsamı altındaki tüm sayfaların kapanmasını beklemek zorundadır?

Şöyle düşünelim: Bir sitede geziyoruz, bir sayfayı yeni sekmede açtık ve tam o sırada yeni bir service worker devreye girdi. Eğer öteki sekme açıkken, yeni sekmede gelen ve kurulan yeni service worker hemen aktif olursa açtığımız birinci sekme başlangıçta farklı bir service worker tarafından kontrol edilirken hemen bir başkasının kontrolüne girecek. (service worker tab ve pencereden bağımsız ortak kullanılır) Bu hesaplanamayan problemlere sebep olabilir.

Neden Önbelleği Yönetmek Zorundayız?

Service Worker’ın yaşam döngüsünü gördüğümüze göre uygulamamızı güncellememiz gerektiğinde artık neler olacağını biliyoruz.

Offline ana sayfamızın içeriğini değiştirmek istediğimizi varsayalım. Service Worker html dosyasının yeni versiyonunu çekmesi ve CacheStorage a yazması gerektiğini nasıl anlayacak?

serviceworker.js dosyamızın içeriği şöyle olsun:

var CACHE_NAME = "gih-cache";
var CACHED_URLS = [
 "/index-offline.html",
 "https://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/3.3.6/css/bootstrap.min.css",
 "/css/gih-offline.css",
 "/img/jumbo-background-sm.jpg",
 "/img/logo-header.png"
];

self.addEventListener("install", function(event) {
 event.waitUntil(
  caches.open(CACHE_NAME).then(function(cache) {
   return cache.addAll(CACHED_URLS);
  })
 );
});

self.addEventListener("fetch", function(event) {
 event.respondWith(
  fetch(event.request).catch(function() {
   return caches.match(event.request).then(function(response) {
    if (response) {
     return response;
    } else if (event.request.headers.get("accept").includes("text/html")) {
     return caches.match("/index-offline.html");
    }
   });
  })
 );
});

Bir service worker cache kurulumunu install olayı sırasında yapıyordu. Cache üzerinde değişiklik yapmak için yeni bir install olayı daha tetiklememiz gerekiyor. Bu da serviceworker.js scripti üzerinde değişiklik yapıp yeni bir versiyonunun kurulmasını sağlayarak olabilir. Kullanıcı uygulamamızı kapattıktan sonraki ilk ziyaretinde yeni service worker yeni cache ile birlikte devreye girecektir.

İlk adım olarak tanımladığımız CACHE_NAME değişkenini değiştirip gih-cache-v2 yapalım.

var CACHE_NAME = "gih-cache-v2";

Cache ismine bir versiyon numarası eklemek ve onu her service worker / cache değişiminde arttırmak bize iki avantaj sağlar:

 1. Service worker dosyasındaki her değişiklik, tarayıcıya yeni versiyon bildirimidir. Tarayıcı service worker ın yeni halini kuracaktır. (install event tetiklenecektir.)
 2. Bu şekilde her service worker için farklı bir cache imiz olacaktır. Yeni service worker kayıt olduğunda eskisi tüm tablar kapanana kadar aktif olacağından iki farklı service worker ın aynı cache i yönetmesindense yeni versiyonda yeni cache i yönetip, eskisini işi bitince silmek daha basit bir yaklaşımdır.

Not: Cache için sürekli aynı ismi ve versiyon numaralarını arttırarak vermemiz, geliştiricinin kolay anlaması ve takip edebilmesi içindir. Tarayıcı için cache isimlerinin bir anlamı yoktur. Ne isim versek kabul eder.

Önbellek yönetimi ve eskileri silmek

Cache ve Service Worker versiyonlama ile her service worker ın kendine özel cache inin olduğu güçlü bir sistem elde ederiz. Service worker ve cache imizi istediğimiz kadar güncelleyebiliriz ve kullanıcılarımız cache ve service worker kaynaklı sürprizler yaşamazlar. Unutmayın, siz service worker ı 327. versiyona yükseltmişken kullanıcı halen 127. versiyonda olabilir. Cache versiyonlarnın her service worker ile sorunsuz yaşadığına emin olmak çok zordur. Bu yüzden her service worker için farklı cache kullanmak en iyisidir.

Bu durumda tek sorun olarak, her yeni service worker devreye girdiğinde artık gereksiz olan eski cache i silmesi gerekmesi kalıyor. Eğer kullanıcının cache ini eskilerini silmeden kullanır ve sürekli şişirirsek tarayıcı buna bir dur diyecektir. Biz önlemimizi almalıyız.

DEPOLAMA LİMİTLERİ

Site başına ayrılan CacheStorage limiti ve eski cachelerin ne zaman silineceği konusunda her tarayıcı farklı davranır. Site başına ayrılan alan, tarayıcı, cihaz ve cihazdaki o andaki boş alana göre farklılık gösterebilir.

Site başına ayrılan limitle beraber tarayıcıların bir de cache için ayırdığı toplam limit vardır. Bu toplam limite ulaşıldığında, tarayıcı üzerinden en uzun zaman geçmiş cache i otomatik olarak silecektir.

Tarayıcı bir cache sileceğinde hiçbir zaman bir kısmını silmez. Sitenin cache i ya tamamen silinir veya hiç dokunulmaz. Böylece siteniz kısmi cache den kaynaklı (bir kaynağın cache de olup birinin olmaması) sürprizler yaşamaz.

Cache silmek için gerekli metotlara bakalım:

caches.delete(cacheName)

Bu metot parametre olarak aldığı cache i CacheStorage dan siler.

caches.keys()

Sitenizin ulaşabildiği tüm cache isimlerini bir promise ile sarmalayıp döndürür.

Bu iki metodu kullanarak sitemize ait cache leri silebiliriz. Örneğin sitemizin tüm cache lerini silmek istersek şöyle bir kod yazabiliriz:

caches.keys().then(function(cacheNames) {
 cacheNames.forEach(function(cacheName) {
  caches.delete(cacheName);
 });
});

Dikkat: Bu kitabın örneğinde kullandığımız her service worker için bir cache yerine siz iki farklı cache oluşturup, bir cache de değişmeyen kaynakları tutabilirsiniz. Bu örnek değişmez bir kanun değildir. Kendinize göre uyarlayın.

Uygulamamız bir anda en fazla iki cache e ihtiyaç duyar: Birisi o anda aktif service worker için, birisi de yeni kayıt edilmiş bekleyen service worker için. Bunların dışında “lüzumsuz” olarak işaretlenmiş bir service worker varsa (adı üstünde) ona ait cache de “lüzumsuz” olur.

 1. Her yeni service worker kurulumunda yeni bir cache başlatırız.
 2. Yeni bir service worker aktif olduğunda, eski service worker lar tarafından oluşturulmuş cache leri silmek güvenlidir.

Kodumuz zaten birinci adımı sağlamaktadır. Şimdi temizlik için yeni bir service worker olayına ihtiyacımız var. Bu iş için en uygun olay activate olayıdır.

Şimdi serviceworker.js dosyasındaki CACHE_NAME değişkenini gih-cache-v4 yapalım ve service worker dosyasının sonuna şu kodu ekleyelim:

self.addEventListener("activate", function(event) {
 event.waitUntil(
  caches.keys().then(function(cacheNames) {
   return Promise.all(
    cacheNames.map(function(cacheName) {
     if (CACHE_NAME !== cacheName && cacheName.startsWith("gih-cache")) {
      return caches.delete(cacheName);
     }
    })
   );
  })
 );
});

Kod artık bir olayı daha dinliyor: activate Bu aşamada zaten install olayı bitmiş ve cache e yazılması gereken tüm kaynaklar yazılmış durumdadır. Burada eski cache leri silme işlemini yapacağız.

Bu kodu satır satır inceleyelim.

İlk olarak event.waitUntil ile olayın içindeki promise kadar uzamasını sağlıyoruz. Eski cache lerin tümü silinene kadar service worker ın activate olayının bitmesini bekletiyoruz.

Bu metodun parametresi olan promise caches.keys() ile ulaşabildiğimiz tüm cache isimleri bir dizi olarak döndüren başka bir promise içine giriyoruz.

Bu promise sonucunda dönen dizi üzerinde her biri üzerinde bir işlem yapıp bu işlemlerin sonuçlanmasını beklemek için ise Promise.all metodundan faydalanıyoruz.

Not: Promise.all promise nesnelerinden oluşan bir diziyi (array) alır ve sonucunda dizideki tüm promise ların çözümlendiği tek bir promise haline getirir. Eğer dizi içindeki tüm promise lar çözümlenmişse (resolve) bu oluşan yeni promise da çözümlenmiş olur.(then bloğuna düşer) Eğer biri bile reddedilmişse (reject) bu oluşan yeni promise reddedilmiş olur. (catch bloğuna düşer)

Bu işlemlerin içindeki if satırı ile cache isminin “gih-cache” ile başladığını ve o anda aktif olan cache olmadığını kontrol ettikten sonra sileriz.

Bunu şöyle yazabiliriz:

Service worker activate olduğunda:
 Şunlar olana kadar bekle:
  Her bir cache key için şunu kontrol et:
   Cache ismi "gih-cache" ile başlıyor mu?
   VE
   Cache ismi şu an aktif olan cache ismi ile aynı değil mi?
    Bu durumda cache gereksizdir, onu sil.

Önbellekteki kaynakları yeniden kullanmak

Versiyonlanmış cache kullanmak, çok etkili bir yöntemdir. Ancak halen bir eksiğimiz var.

Her yeni cache oluşturduğumuzda, cache.add() ve cache.addAll() ile uygulamanın gerek duyduğu kaynakları tekrar tekrar cache e ekliyoruz. Peki kullanıcı zaten cache-v1 e sahipse ve biz cache-v2 yi oluşturuyorsak, ayrıca oluşturmak istediğimiz cache içinde önceki cache ile aynı kaynaklar varsa ve değişmemiş ise, bu kaynakları tekrar networkden talep etmek ve bant genişliğini harcamak doğru olmaz. Eski cache den alıp, yeni cache e kopyalamamız yeterli olacaktır. Bunu nasıl yaparız?

Birincisi kaynakları sınıflandırmalıyız. Değişmeyen kaynaklar ve değişen kaynaklar şeklinde. Değişen kaynaklar için ise en iyi pratik olarak, kaynak her değiştiğinde ismi de değişmelidir. Böylece tarayıcı önbelleğinden de maksimum şekilde faydalanabiliriz. (max-age header ını yüksek bir değere kurabiliriz.) Bir kod örneği üzerinden bu fikri inceleyelim:

var immutableRequests = [
 "/fancy_header_background.mp4",
 "/vendor/bootstrap/3.3.7/bootstrap.min.css",
 "/css/style-v355.css"
];
var mutableRequests = [
 "app-settings.json",
 "index.html"
];

self.addEventListener("install", function(event) {
 event.waitUntil(
  caches.open("cache-v2").then(function(cache) {
   var newImmutableRequests = [];
   return Promise.all(
    immutableRequests.map(function(url) {
     return caches.match(url).then(function(response) {
      if (response) {
       return cache.put(url, response);
      } else {
       newImmutableRequests.push(url);
       return Promise.resolve();
      }
     });
    })
   ).then(function() {
    return cache.addAll(newImmutableRequests.concat(mutableRequests));
   });
  })
 );
});

Bu kodda cache içine eklenecek kaynakları iki sınıfa ayırdık. Değişmeyen kaynaklar (immutableRequests) ve değişen kaynaklar (mutableRequests).

Kod immutableRequests elemanlarının her biri için önce cache kontrolü yapıyor. Eğer bu kaynağı cache içinde bulursa cache.put ile eski cache den aldığı response u yeni cache e atıyor. Bulamazsa bir diziye ekliyor ve cache.addAll tarafından network den talep edilecek requestler arasına katıyor.

NOT

Bu teknik için kitabın yazarı hazır bir çözüm geliştirmiş. cache.adderall

Kullanımı:

importScripts("cache.adderall.js");

self.addEventListener("install", function(event) {
 event.waitUntil(
  caches.open("cache-v2").then(function(cache) {
   return adderall.addAll(cache, IMMUTABLE_URLS, MUTABLE_URLS)
  })
 )
});

Server header larını doğru ayarlamak

serviceworker.js dosyanızı yayına atmadan önce onun expiration header larının 1 dakika veya 10 dakika gibi kısa bir süre olduğundan emin olun. Aksi takdirde tarayıcı serviceworker.js in değiştiğini tarayıcı cache inden dolayı anlayamayabilir.

Bir önlem olarak service worker destekleyen tarayıcılar maksimum 24 saat sonra yeni versiyonu kontrol etmek üzere ayarlıdır. Siz daha uzun bir süre verseniz bile 24 saat sonra yeni versiyon kontrol edilir.

Tarayıcı araçları ve Konsol

Konsolda service worker a ait bir komut çalıştırmak için konsoldaki bir dropdown ile scope’u değiştirip service worker a getirmeniz gereklidir.

Lighthouse (Kitap biraz eski, yeni versiyonlarda lighthouse eklenti değil çünkü.) Sitenizin PWA standartlarını ne kadar sağladığını test edebilirsiniz.

Chrome Developer tools ile o anda hangi service worker’ın aktif olduğunu, cache in hangi versiyonunun aktif olduğunu ve cache içinde neler olduğunu görebilirsiniz.

Bölüm 5 - Önce Offline

Uygulamalarımızı geliştirirken, kullanıcının yaşayabileceği bağlantı problemlerine göre geliştirme yapmalıyız. Kullanıcı birçok sebepten offline olabilir veya düşük hızlarda bağlantı problemi yaşayabilir. Özellikle mobil cihazlarda (asansör, uçak, tünel vb.) offline veya düşük hızlı bağlantı her zaman olabilecek bir durumdur.

Kullanıcının offline olması veya düşük hızlı bağlantısı bizim uygulamamız için planlamamız gereken bir durumdur. Bu durumda ne yapacağımızı bilmeliyiz.

“Önce Offline” ne demek?

Geleneksel internet uygulamaları, kullanıcının daima internete bağlı olduğu varsayımı ile çalışır. Tüm kaynaklar network den talep edilir ve herhangi bir network sorununda basitçe uygulama hata verir ve çalışmaz.

“Önce Offline” yaklaşımı, kullanıcı bağlantı sorunları yaşadığında kullanıcının tüm uygulamayı görememesi yerine görebileceği kadarını görmesi ve standart tarayıcı hata mesajı yerine, uygulama tarafından belirlenmiş “şu anda bu işlemi yapamıyorsunuz, online olunca yapabileceksiniz” tarzı bir uyarıdan ibarettir. Offline durumu uygulama yönetir ve ona uygun bir cevap verir. Daha önceden oluşturduğu cache lenmiş kaynaklarla da kullanıcıya mümkün olduğu kadar kesintisiz bir deneyim yaşatır.

Önbellek Çözümleri

Cache - Sadece Cache
Cache, fallback network - Önce cache orada bulamazsa network
Network - Sadece network
Network, fallback cache - Önce network, orada bulamazsa cache
Cache, then network - Cache’den veriyi sun, sonra network den cache i güncelle
Generic fallback - Genel hata yakalama durumu